Velkoobchod elektromateriálem a svítidly

8 tipů, jak ušetřit energii

Jak snížit náklady za energie? Přinášíme 8 zaručených tipů

Vzhledem k aktuální nelehké situaci s energiemi jsme se rozhodli sdílet několik základních tipů, jak ušetřit na poli elektrotechniky a osvětlení, tedy v oblasti, které se společnost věnuje již 30 let. I když jsou to rady cenné, některé z nich vás mnohdy vyjdou pouze na pár stovek.

shutterstock_1118975246_zm.jpg

82888605.jpg

1. Chytré zásuvky

Chytrá zásuvka slouží zejména k efektivnějšímu ovládání spotřebičů a domácích zařízení za pomoci vašeho tabletu, telefonu nebo počítače. Umožní řídit domácnost přesně tak, jak potřebujete. Díky efektivnějšímu ovládání spotřebičů šetří i peníze. Monitoruje využití energie připojených zařízení a sleduje spotřebu energie. Například
tato chytrá zásuvka od Ledvance je kompatibilní s chytrou domácností od Google Assistant nebo Amazon Alexa.

2. LED žárovky

Osvětlovací technologie procházejí fascinujícím vývojem. Tradiční wolframovou žárovku vystřídaly nejdříve halogenové, potom takzvané úsporné zářivky a nyní nejvyspělejší LED žárovky. Odborníci ze specializované divize ELKOV lighting spočítali, že pokud nahradíme 5 starých svítidel s příkonem 80 W a průměrnou dobou svícení 5 hodin novými LED žárovkami s příkonem 8 W, za 10 let ušetříme až 33 tisíc korun s tím, že náklady na jejich pořízení se vrátí již po zhruba dvou měsících. S úsporou osvětlení se můžete obrátit na specialisty z ELKOV lighting.
Více na elkov.cz/setrime-energii.

3. Rady odborníků k nezaplacení

Pracovníci světelných studií ELKOV elektro mají dlouholetou praxi v navrhování osvětlení. Ač může zákazník tento zdánlivě nedůležitý krok obejít a vybrat si světla dle vlastní úvahy, je dobré myslet na to, že z dlouhodobého hlediska je výběr vhodného osvětlení a zpracování světelných výpočtů velmi důležitý. Nemáme na mysli pouze finanční úspory, ale především vliv na zdraví. Barva světla, chromatičnost, i to ovlivňuje naše chování. Jistě už jste slyšeli o neblahém vlivu modrého světla na tvorbu melatoninu a s tím spojené spánkové poruše? Pokud ne, naši technici zdarma poradí při návrhu toho správného osvětlení.

1938-101.jpg

4. Energetické štítky

S výběrem vhodných spotřebičů do domácnosti nám pomáhají energetické štítky. Poskytují informace o energetické náročnosti, např. spotřebě elektrické energie, vody či hlučnosti spotřebiče. Od 1. 3. 2021 jsou v platnosti nové přehlednější energetické štítky kategorie A–G, přičemž G označuje nejméně úsporné výrobky. Tyto štítky najdete nejen na myčce nebo pračce, ale také na svítidlech.

5. Pravidelná kontrola jističů

Tento bod je v běžných domácnostech velmi často opomíjen. Pravidelná kontrola, údržba a případná výměna jističů je znát i na vyúčtování za energie. Velikost jističe určuje, jaký maximální příkon může domácnost z rozvodné sítě použít, tedy kolik elektrických spotřebičů můžete zapnout současně. Pokud dochází v domácnosti k výměnám spotřebičů a ke snížení odběrů elektřiny, může se vyplatit instalace slabšího jističe. Jedná se např. o změny vytápění a ohřevu vody, výměny cirkulárky za motorovou pilu, odstranění velkých mrazáků nebo o výměnu bojleru. Tento zásah do rozvodné skříně samozřejmě vyžaduje odborníka z oboru.

82699892.jpg

6. Teplota v domácnostech

Snížením teploty o pouhý jeden stupeň dosáhneme snížení nákladů na topení přibližně o 6 %. Ideální doporučovaná teplota v obytných místnostech je v rozmezí 18–22 ˚C, přičemž v ložnici je dobré nastavit nižší teplotu než v obytných prostorách, jako je obývací pokoj. Tam nastavujeme teplotu vyšší. S hlídáním teplot nám pomohou chytré termostaty. Dokážou měřit teplotu, vlhkost a umí rozpoznávat otevřené okno. Teplotu domova tak můžeme ovládat v aplikaci na mobilním telefonu odkudkoli. Celou řadu produktů pro chytrou domácnost nabízí například Legrand se svou řadou Smart Home, mezi nimiž naleznete i chytré termostaty.

7. Fotovoltaika

Fotovoltaika zažívá nebývalý boom. A není divu. Vlivem opakovaného zdražování elektrické energie je metoda přímé přeměny slunečního záření na elektřinu výhodným řešením, jak snížit náklady domácností. Pozitivní je nejen finanční úspora, ale i energetická soběstačnost, ohleduplnost k životnímu prostředí, dlouhá životnost, nízké náklady
na údržbu, snadná a rychlá instalace a v neposlední řadě možnost získání dotace. Specialisté z divize ELKOV energy poradí s výběrem vhodného systému a doporučí řešení na míru.

Více na elkovenergy.cz.

8. Elektroinstalace

Ať už se jedná o novostavbu nebo rekonstrukci s komplexní výměnou elektroinstalace, vždy se obraťte na odborníka. Ten navrhne a vybere zařízení určené výhradně k úsporám energie a které s úsporou energie přímo souvisí. Je také velmi důležité nejen jednotlivé prvky správně rozmístit, ale mít i dostatečné množství vypínačů, zásuvek nebo kabelových vývodů. Každá prodlužka totiž představuje ztracenou energii, která mohla být ušetřena lepším plánováním.